Jak wybrać okap do swojej kuchni?

Jak wybrać okap do swojej kuchni?

Jak wybrać okap do swojej kuchni?
15 grudnia
11:41 2014

Wybranie okapu, tak jak i wszystkich urządzeń AGD do kuchni nie należy do najprostszych czynności. Wynika to w głównej mierze z tego, ze aranżacja kuchenna nie należy do najprostszych. Ponieważ wymaga skupienia się na pewnych czynnikach. Chodzi tutaj dokładnie o to, że aranżując jakąkolwiek kuchnie każdy musi pamiętać o tym, żeby wszystkie urządzenia było jak najbardziej funkcjonalne i odpowiadały indywidualnym parametrom każdej osoby. Ponadto okap jest na tyle specyficznym urządzeniem, że gdy będzie źle dobrany to tak naprawdę trudno będzie znaleźć przejściową alternatywę dla niego. Co innego w przypadku chociażby zmywarki. Gdy źle się wybierze zmywarkę, zawsze można myć naczynia ręcznie. Mimo wszystko skuteczny okap musi sprawić, ze gotowanie to tak naprawdę będzie przyjemność i podczas wykonywania tej właśnie czynności w kuchni nie będzie intensywnych zapachów oraz nie będzie zalegać para wodna. Najlepszy okap to taki, który działa typowo jako wyciąg. Ponieważ gdy powietrze przedostanie się przez niego to później wyjdzie ono kanałem wentylacyjnym poza dom. Źle dobrany okap może być naprawdę męczarnią dla wielu domowników. Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego okapu, gdy remontuje się mieszkanie, które ma być przeznaczone pod wynajem. Ponieważ lokatorzy mogą narzekać na to, a co za tym idzie właściciel mieszkania może stracić na renomie i być w oczach ich oraz ich znajomych postrzegany w sposób bardzo negatywny. Dlatego jeżeli chcecie zaaranżować takowe pomieszczenie to wiedzcie, że wybór odpowiedniego okapu to rzecz tak naprawdę niezbędna. Ponadto w dzisiejszych czasach okap można zainstalować w bardzo różnych wariantach. Chociażby na ścianie, w rogu, a nawet przymocować go do sufitu. Jest tutaj bardzo dużo dowolności.

Okap jako wyciąg powietrza, czy jako pochłaniacz?

Na rynku znajdzie się kilka dostępnych wersji okapów. Najskuteczniejszym z nich jest okap, który jest podłączony do kanału wentylacyjnego i pracuje jako typowy wyciąg powietrza. Jest jeszcze druga wersja okapów, która jest znacznie popularniejsza to okap, który jest wyposażony w zestaw filtrów powietrza i działa jako tzw. pochłaniacz. Powietrze, które jest zasysane przez wyciąg po prostu opuszcza budynek po pewnym czasie. Zaś gdy powietrze trafi na okap typu pochłaniacz to zostaje oczyszczone przy pomocy filtrów i później wraca do pomieszczenia. Okap, który pracuje jako wyciąg zostaje podłączony do przewodu wywiewnego rurą, której przekrój jest prostokątem, albo kołem o średni 125, albo 150 milimetrów. Większość okapów, które są dostępne w sprzedaży pracują jako pochłaniacze, które są wyposażone w filtr węglowy. Jednak posiadają w większości sytuacje możliwość podłączenia do kanału wywiewnego, dzięki czemu mają możliwość pracowania jako wyciągi. Wszystkie okapy są zaopatrzone w silniki. Od jednego do dwóch, wszystko zależy od tego jak silny jest okap. Te silniki posiadają zazwyczaj mod od kilkunastu do ponad 200 W. Okapy, które działają tylko i wyłącznie jako pochłaniacze są słabsze, zaś te które pracują jako wyciąg są mocniejsze. Wynika to z tego, że wyciąg potrzebuje więcej mocy, aby doprowadzić do wypuszczenia powietrza na zewnątrz budynku. Zaś przefiltrowanie nie wymaga, aż tyle energii.

Gdzie zamontować okap?

Instalowanie okapu jest zależne od indywidualnych zapotrzebowań. W każdym domu najbardziej optymalne miejsce okapu będzie znajdowało się w innych miejscach. Gdy odpowiecie sobie na pytanie gdzie jest najlepsze miejsce dla Waszego okapu to wtedy będziecie mogli wybrać odpowiedni jego model:

Okap przyścienny – Jest to okap, który instaluje się przy ścianach, zazwyczaj pomiędzy wiszącymi szafkami kuchennym, w bezpośredni sposób do ściany. Potocznie nazywany jest również okapem kominowym.
Okap narożny – Jak sama nazwa wskazuje jest okap, który służy do zamocowania do ściany, w samym rogu kuchni
Okapy wyspowe – Inaczej nazywane wolno wiszącymi. Tego typu okapy są przymocowany do sufitu, nad kuchenką, która zamontowana jest na wyspie i nie dotyka w żaden sposób ściany.
Okap uchylny – uruchamia się go poprzez uchylenie obudowy. Jego najbardziej optymalne miejsce znajduje się pomiędzy szafkami.
Okap pod szafkowy, albo szufladowy – Tego typu okap jest montowany pod wiszącą szafką kuchenną, dodatkowo posiada wysuwaną płytę pochłaniającą.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!