Jak zaaranżować kuchnie w stylu prowansalskim?

Jak zaaranżować kuchnie w stylu prowansalskim?

Jak zaaranżować kuchnie w stylu prowansalskim?
02 marca
10:31 2015

Kuchnie, które są urządzone w tradycyjnym stylu mają to do siebie, ze posiadają pewien specyficzny urok, którego nei spotka się w przypadku nowoczesnych aranżacji wnętrza. Prowansalska kuchnia również posiada wiele tego eleganckiego i swoiście tradycyjnego uroku. Jak sama nazwa wskazuje tego typu aranżacja powstała poprzez inspirację krajobrazem Prowansji. Kuchnia prowansalska tak jak i reszta tradycyjnie urządzonych wnętrz zachwyca swoją gustownością oraz elegancją. Prawda jest taka, że tego typu aranżacje wywołują całkowicie inne odczucia niż nowoczesne, minimalistyczne i proste wnętrza. Można te obie rzeczy porównać niczym piękny obraz oraz piękną fotografię. Obie rzeczy wymagają wiele umiejętności. Jedna od malarza, druga od fotografa. Mimo wszystko, że prezentują się wyśmienicie to jednak całkowicie odmiennie.

Jak powinna wyglądać kuchnia prowansalska?

Kuchnia prowansalska ma to do siebie, że powinna prezentować się w sposób bardzo przestronny. Po to, aby można było ją zagospodarować w sposób bardzo dowolny. Dodatkowo w tego typu kuchni powinno się przez nią widzieć dosłownie tradycyjne krajobrazy z Prowansji oraz tradycyjne prowansalskie wnętrza. Zaś sam ostateczny efekt powinien wywoływać bardzo pozytywne, ciepłe emocje, a gdy się tylko spojrzy na tak zaaranżowaną kuchnię to na myśl od razu powinny przychodzić takie rzeczy jak rodzina, ciepło ogniska domowego oraz wiele innych pokrewnych rzeczy. Kuchnia zaaranżowana w stylu prowansalskim powinna oddawać te uczucie piękna oraz rodzinnej atmosfery, która winna towarzyszyć każdemu kto w niej przebywa. Ponadto w prowansalskim wnętrzu człowiek ma czuć się niczym w swoim rodzinnym domu. Ma mieć zapewnione poczucie swoistego bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka powinna się również wybijać cała harmonia wnętrza. Połączenie beżu i złamanej bieli ożywione świeżą, delikatną i wiosenną zielenią. Ponadto w Polsce warto również zastosować oprócz elementów prowansalskich nasze rodzime elementy kulturowe, inspirując się chociażby polskim folklorem.

Jakich mebli użyć w kuchni prowansalskiej?

Najlepszym rozwiązaniem dla kuchni prowansalskiej będą meble drewniane, których forma będzie bardzo oszczędna jeżeli chodzi o wszelkiego rodzaju dekoracje. Ich wykonanie warto zlecić stolarzowi. Ponieważ tego typu mebli raczej w normalnym sklepie się nie dostanie. Ponadto często meble robione na zamówienie mogą okazać się nawet tańsze niżeli te ze sklepu. Zwłaszcza, jeżeli posiada się odpowiednie znajomości. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie użycie drewna świerkowego, a później zabejcowanie go na biało. W ten sposób warto urządzić wszystkie meble tak, aby wyglądały bardzo podobnie. Ponieważ nie stawia się w tego typu sytuacjach w głównej mierze na poczuciu kontrastu, czy wyeksponowaniu czegoś bardziej lub mniej. Aranżując te wnętrze trzeba zauważyć, ze bardzo istotne jest tutaj zaaranżowanie tego tak, aby wszystko tworzyło spójną i harmonijną całość. W zasadzie to jest znacząca różnica pomiędzy estetyką klasycznej aranżacji, a estetyką nowoczesnej aranżacji. Warto na takie szczegóły zwracać uwagę. Ponieważ trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że oba rozwiązania są skierowane do całkowicie innego odbiorcy, który ma inne wartości.

Jakich materiałów wykończeniowych użyć?

Bardzo ciekawym zastosowaniem w kuchni prowansalskiej będzie użycie jasnobeżowych płytek, które stworzą bardzo ciekawy układ stykających się rogami rombów. Będą one uzupełnione malutkimi kwadratami, wyciętymi z całkowicie innej terakoty, która swoją estetyką jest zbliżona do marmuru. Warto również wykorzystać płytki ceramiczne do roli kuchennego blatu. Jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie, zarówno pod względem estetyki jak i funkcjonalności. Takowe małe kwadraciki w posadzce znajdą swe odbicie również w małych gałkach kuchennych szafek oraz w tapecie, na której to zastosowano drobny deseń. W ten sposób uniknie się dużych oraz wyrazistych ornamentów. Najważniejszym jest to, żeby wykorzystać takowe, których fundamentem jest niewielki, a wręcz symbolicznie estetyczny motyw. Taki motyw winien być regularnie rozprzestrzeniony po całej powierzchni takowej tapety i to w dosyć dużych odstępach. Tak samo jak w przypadku mebli dominuje tutaj pewnego rodzaju jednolitość dekoracji. Jednak nie chodzi tutaj o to, żeby były one w jakimkolwiek sensie nudne, czy nijakie. Mają być jednolite, ale nie identyczne. Ponieważ mają ze sobą idealnie współgrać tworząc jedną całość. Ponieważ kuchnie tego typu muszą być zaplanowane od początku, aż po sam koniec. W taki sposób, żeby nic tutaj niezbędnego nikomu nie mogło umknąć. ale jednocześnie, żeby również nic specjalnego nie wybijało się na pierwszy plan. Wszystko jest na jednym planie i ze sobą współgra we wspaniały i bardzo ciekawy sposób.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!