Jak zaaranżować kuchnię z jadalnią?

Jak zaaranżować kuchnię z jadalnią?

Jak zaaranżować kuchnię z jadalnią?
08 grudnia
13:45 2015

Wiele rodzin decyduje się na takie rozwiązanie kwestii kuchennej. Ponieważ można powiedzieć, że jest to w wielu mieszkaniach oraz domach pewnego rodzaju tradycja, która tak naprawdę funkcjonuje w tym klimacie od wielu lat. Wynika to głównie z tego, że kuchnie u wielu rodzin zawsze po prostu były połączone z jadalnią. Tego typu tendencje widać na przestrzeni dziesiątek, a nawet setek lat w naszym kraju. W większości domostwach kuchnia to jednocześnie jadalnia. Rzadko kiedy jest odwrotnie. Jednak prawda jest taka, że dobre zaprojektowanie takiej kuchni nie należy do najprostszych rzeczy. Co z tego, że jest to tak popularne jeżeli często ludzie popełniają nagminnie te same błędy. Ponadto jeżeli aranżuje się nowoczesną kuchnie to też trzeba pod uwagę wziąć nieco inne aspekty, niżeli przy projektowaniu zwykłej kuchni. Każdy styl wymaga swoistego podejścia do tematyki, tak samo jest w przypadku projektowania połączonej kuchni z jadalnią w stylu nowoczesnym. Oczywiście nikt nie narzuca tutaj wyboru akurat takiego stylu. Po prostu warto zwrócić uwagę na to, że taka aranżacja wymaga również swoistego podejścia. Ponadto trzeba również pamiętać o tym,ze w takim wypadku kuchnia może stać się centrum życia rodzinnego, nawet jeżeli teraz tak nie jest. Zaś jeżeli już tak jest, to wtedy nie ma co się zastanawiać i w sytuacji gdy ma się możliwości to warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Gdzie umieścić stół kuchenny?

Najczęstszym miejscem, które zajmuje stół to miejsce przy ścianie. Wynika to z tego, że właśnie tam zajmuje on stosunkowo mało miejsca. Ponadto zdarza się również tak, że jest on traktowany jako pewnego rodzaju drugi blat. Ponieważ można na nim przygotowywać potrawy. Wszyscy miłośnicy kuchennych klimatów powinny zdecydować się na poszukiwanie projektu domu, który uwzględni ich zamiłowanie poprzez zastosowanie dużej kuchni. Jeżeli tego się nie uwzględni to bardzo możliwe, że będzie im doskwierał zdecydowany brak dostatecznej przestrzeni wokół kuchennego stołu. Jednak warto zauważyć, że jeżeli wizytuje się u siebie gości to tego typu sceneria zazwyczaj dobrze się nie prezentuje. Dlatego tez w takim przypadku powinno się przemyśleć sprawę użycia drugiego stołu. Jeżeli takowy stół umieści się pomiędzy otwartą kuchnią, a salonem to wtedy może on służyć jednocześnie do przygotowywania posiłków jak i do przyjmowania gości. W takim przypadku można również symbolicznie odgrodzić kuchnie od części jadalnej, chociażby parawanem, czy też ażurowym meble. Warto również zadbać o to, aby przestrzeń w okół stołu była w pewien sposób wyodrębniona. Chociażby przy pomocy innej posadzki, innego światła, czy też innego koloru ściany. Wielu projektantów już z góry przewiduje specjalnie zarezerwowane miejsce pomiędzy kuchnią, a salon, które jest przeznaczone właśnie do ustawienia tam stołu. Ponadto projektanci często już z góry planują tam innego rodzaju oświetlenie.

Jadalnia jako oddzielne pomieszczenie

W wielu przypadkach zaprojektowanie jadalni jako oddzielnego pomieszczenie wydaje się bardzo racjonalną decyzję. Najlepszym motywem jest aranżacja jadalni w taki sposób, aby z jednej strony była osobnym pomieszczeniem, zaś z drugiej aby była ona otwarta na kuchnie. Jednak minusem takiego rozwiązania jest właśnie to, że tego typu jadalnia wymaga dodatkowej przestrzeni w domu. Dlatego tego typu rozwiązania są w głównej mierze spotykane tylko i wyłącznie przy projektach dużych domów, które swoja stylistyką przypominają willę, albo rezydencję. Tego typu pomieszczenie zazwyczaj posiada efektowne przeszklenia na ogród. Tego typu jadalnie można w pewnym sensie przyrównać do oazy spokoju, która zamienia każdy posiłek w swoistą celebrację. Dodatkowo przy takowej jadalni trzeba zadbać o to, aby wszelkiego rodzaju ścieżki prowadzące na taras, do pokoju dziennego i do kuchni były wygodne i niczym nie zakłócone.

Jaki stół kuchenny wybrać?

Najbardziej uniwersalnym zastosowaniem jest wybranie stołu rozkładanego, którego powierzchnie można dowolnie zamienić w zależności od własnych potrzeb. Jednak wymaga on odpowiednio sporo miejsca. Ponadto trzeba również pamiętać, że wygodny, rozkładany stół wraz z krzesłami dla ośmiu osób zajmuje w najmniejszym rozrachunku powierzchnie minimum 12 metrów kwadratowych. Ponadto nie może przylegać do ścian. Musi być odsunięty od nich na minimum 60 centymetrów. Warto również dokładnie przemyśleć kwestie kształtu stołu. W wielu przypadkach dominuje wybór stołu o kształcie prostokątnym. Jest on wygodny ze względu na to, że można go ustawić nieco w rogu. Jednak istnieje dość duży problem, jeżeli chciałoby się go postawić na środku. W takim przypadku lepiej spisuje się stół okrągły. Jednak jest on zdecydowanie mniej wygodny dla większej liczby osób. Jeżeli chcecie pogodzić obie te funkcje to warto zastanowić się nad wyborem stołu o opływowym, eliptycznym kształcie. Będzie on znacznie ciekawszym i wygodniejszym rozwiązaniem, ze względu na brak ostrych krawędzi i funkcjonalność.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!