Poznaj zasady projektowania kuchni

Poznaj zasady projektowania kuchni

Poznaj zasady projektowania kuchni
15 grudnia
11:41 2014

Podczas projektowania kuchni najważniejszym aspektem, o którym trzeba pamiętać to właściwy rozkład przestrzeni kuchennej. W sytuacji, gdy nie przestrzega się zasad związanych z odpowiednim projektowaniem kuchni. To bardzo szybko może się okazać, że kuchnia z której korzystasz nagle będzie mało funkcjonalna, nie wygodna i bardzo możliwe, że gotowanie zamieni się w prawdziwy koszmar. Jeżeli chcesz tego uniknąć to powinieneś dobrze zaznajomić się z tymi zasadami i dowiedzieć się w jakich sytuacjach wyspa kuchenna jest funkcjonalna, jak odpowiednio zaprojektować oświetlenie, jak wybrać a do tego zaplanować zabudowę, aby nie trzeba było przemierzać dodatkowych kilometrów w kuchni. No i ogólnie co zrobić, żeby korzystanie z kuchni było wygodne. Już na samym początku trzeba wszystko przemyśleć. Ponieważ podejmując decyzję, które składają się jedynie na estetykę wnętrza kuchni trzeba zdecydować się chociażby czy wybierze się ciąg szafek, czy jednak lepsza decyzję są meble wolno stojące. Tak samo trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czy chce się mieć spiżarnie, czy też nie. Ponadto jakie urządzenia są niezbędne w Waszej kuchni. A czy przy śniadaniach potrzebny jest stół, a może wystarczy bufet przy blacie? Żeby podjąć jak najbardziej racjonalną decyzję związaną z odpowiednim zaprojektowaniem takiej kuchni trzeba zdać sobie sprawę z tego jakie zalety oraz jakie ograniczenia oferują poszczególne rozwiązania w kuchni.

Meble wolno stojące, czy zabudowa szafek – co wybrać?

Wybierając ciągłą zabudowę szafek zapewne uzyskasz większą przestrzeń w pomieszczeniu, ponieważ maksymalnie wykorzystasz miejsce do przechowywania produktów. Ponadto decydując się na ciągłą zabudowę szafek uzyskasz wrażenie porządku i będzie zdecydowanie łatwiej zadbać o niego. Jednak z drugiej strony meble wolno stojące zapewnią wrażenie bardziej dynamiczne i elastycznego pomieszczenia, które może być dopasowane do wymyślnych wymogów każdego użytkownika. Ponadto jeżeli często masz ochotę na przemeblowywanie swoich pomieszczeń w mieszkaniu to takie zastosowanie będzie dla Ciebie idealne. Ponieważ wolno stojące meble zaoferują Ci to, że będziesz miał dowolność w ich rozmieszczeniu, a gdy dojdzie do takowej sytuacji, że najdzie Cię ochota na pewne zmiany to po prostu to zrobisz. Nie będziesz potrzebował całkowitego remontu, czy wymiany wszystkich szafek tylko dlatego, żeby to wszystko prezentowało się w nieco odmienny sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest również pewnego rodzaju połączenie tychże dwóch rozwiązań. Ponieważ można zaprojektować ciąg szafek z blatem przy jednej ścianie, zaś dodatkowo umieścić wolno stojący bufet, albo zdecydować się na wyspę, która nada ciekawego wrażenia całemu wnętrzu. Można powiedzieć, że ciąg szafek jest domeną nieco bardziej konserwatywnych osób, które lubią rzeczy stałe w swoim życiu. Zaś meble wolno stojące w głównej mierze kierowane są do osób, które mają bardzo dużo energii i lubią wyrażać się poprzez wnętrze swojego mieszkania.

Jak zaprojektować wyspę w kuchni?

Wyspa kuchenna jest meblem, które odpowiednio zaaranżowane w kuchni odgrywa naprawdę bardzo istotną rolę. Ponieważ pełni pewnego rodzaju funkcję serca całej kuchni. To właśnie wyspa kuchenna skupia wokół siebie wszystkich domowników. Zachęca ich przy tym do oddania się wspólnemu gotowaniu, czy przyrządzaniu przeróżnych posiłków. Dlatego warto przeanalizować pomieszczenie, które używane jest jako kuchnia. Bo często się zdarza, iż nie wykorzystuje się całego potencjału, które takowe miejsce oferuje. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogłoby wprowadzić naprawdę wiele ciekawych rozwiązań gdyby tylko chcieli. Tak samo warto przemyśleć, czy w danej kuchni nie znalazłoby się chociaż trochę miejsca na wyspę kuchenną. Nie musi być to wiele miejsca. Ponieważ wyspy mogą mieć różne konstrukcje. Mogą być lekkie, z korpusem osadzonym na nogach i otwartymi bokami. Zaś z drugiej strony mogą też prezentować się w sposób bardzo masywny i opierać swoją całą konstrukcję na litych szafkach, które mogą być osadzone na cokołach. Wyspa może pełnić różne rolę, dla osób, które nie mają specjalnego pomysłu to mogą jej zwyczajnie użyć jako blatu roboczego, na którym będą przygotowywać posiłki, takie jak chociażby codzienne śniadania.

Jakie oświetlenie dobrać do kuchni?

Projektując kuchnię warto zwrócić uwagę na to gdzie powinno padać w głównej mierze oświetlenie. Ponieważ miejsca, w których spędza się najwięcej czasu, czyli blat oraz stół kuchenny winny posiadać własne oświetlenie, albo być oświetlone światłem naturalnym. Dlatego najlepszą decyzją, która dodatkowo nie pochłonie mnóstwa pieniędzy jest zwyczajne umieszczenie ich w pobłiżu okna. Zaś jezeli nie jest to możliwe, to zwyczajnie wystarczy zdecydować się na zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia dla obu tych miejsc. Światło powinno swoją barwą być zbliżone do światła naturalnego. Jednak nad samym stołem oświetlenie powinno być nieco cieplejsze, niżeli nad blatem. Warto również wyposażyć swoją kuchnie w regulacje oświetlenia. Tak aby zależnie od sposobu użytkowania można byłoby zapewnić różne natężenie oświetlenia.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!