Plusy i minusy kuchni otwartej

Plusy i minusy kuchni otwartej

Plusy i minusy kuchni otwartej
15 grudnia
11:41 2014

Coraz więcej osób zaczyna zauważać, że kuchnia nie musi być zamkniętym pomieszczeniem. Można wręcz powiedzieć, że tendencja do tworzenia nowoczesnej kuchni otwartej na salon zaczyna dominować we współczesnym budownictwie. Jednak czy połączenie kuchni z salonem będzie pasowało do każdego mieszkania, albo domu? Jeżeli myślicie o kuchni otwartej to warto się zastanowić nad tym czy aby takie rozwiązanie naprawdę pasuje do Waszej kuchni, ponieważ może się okazać, że otwarta kuchnia nie spisuje się w Waszym przypadku. Wtedy no niestety, ale jedynie co pozostanie to żal oraz możliwe lekkie załamanie po tym, że wykonało się tak ciężką pracą związaną z remontem całej kuchni, a mimo to okazało się, że nie jest to najlepsza decyzja. Decyzja o tym jaką kuchnie powinno się wybrać, czy otwartą, czy też zamkniętą powinna zostać podjęta poprzez wzięcie pod uwagi takich czynników jak tryb życia domowników, funkcja salonu, układ i wielkość pomieszczeń oraz dosyć istotna rzecz, czyli tolerancja na zapachy i rozgardiasz kuchenny.

Jakie są zalety otwartej kuchni?

Jest sporo plusów korzystania z kuchni otwartej. Chociażby fakt, ze jest ona znacznie łatwiej dostępna. Nie ma poczucia, że trzeba wyjść z jednego pomieszczenia, aby udać się do drugiego. Jeżeli chce się wziąć coś z lodówki, albo przyrządzić sobie coś do jedzenia to wcale nie trzeba od razu wychodzić z pomieszczenia i przykładowo przerywać oglądanie swojego programu. Można przyrządzić sobie jedzenie nie przerywając wcale swojego ulubionego programu. Jest to naprawdę pozytywny aspekt jeżeli chodzi o korzystanie z kuchni otwartej. Ponadto kuchnia otwarta jest dobra jeżeli dysponuje się małym pomieszczeniem przeznaczonym właśnie na nią. W ten sposób można uzyskać znacznie więcej przestrzeni do przyrządzania sobie porannych śniadań, czy też do weekendowego leniuchowania. Ponadto otwarta kuchnia sprzyja również funkcjonowaniu w rodzinie. Jeżeli domownicy chcą spędzić razem czas to nie mają przy tym żadnych przeszkód nawet jeżeli przyrządzają posiłki to nie muszą zmieniać miejsc. Mogą wszyscy razem uczestniczyć w tym procesie. Chociażby nawet w sposób duchowy. Mimo wszystko jest to naprawdę dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o funkcje rodzinną.

Jak dobrze zaprojektować aneks kuchenny?

Ponadto urządzając kuchnie warto zapamiętać, że nie zawsze uzyska się diametralny efekt poszerzenia jej. Chodzi o to, że najlepiej będzie wtedy, gdy wąską kuchnię połączy się z innym pomieszczeniem jednym rzędem szafek. Ponieważ jeżeli kuchnia będzie posiadała dwa rzędy szafek to bardzo możliwe, że w wyniku nieumiejętnego aranżowania przestrzeni to właśnie kuchnia, mimo tego, iż jest mniejsza zdominuje salon, a nie na odwrót. Usuwając jedną ze ścian warto przemyśleć o przemeblowaniu kuchni, tak aby zastąpić część zburzonej ściany szafką, najlepiej blatem roboczym, który połączy oba pomieszczenia.

Na co uważać podczas aranżacji otwartej kuchni?

Aneksem kuchennym najprawdopodobniej nie będzie zachwycona tradycyjna, trzypokoleniowa rodzina, w której panuje wyraźny podział ról i obowiązków, gdzie każdy z domowników prowadzi odmienny tryb życia, a tym samym każdy dobrze zdaje sobie sprawę z tego co ma robić. W sytuacji gdy rodzina jest bardzo liczna i przygotowywanie posiłków zajmuje znaczną część dnia to przy otwartej kuchni salon może przejąć znaczną część jej negatywnych funkcji. Chodzi tutaj w głównej mierze o poczucie krzątania, nadmiar hałasu czy też specyficzny, kuchenny zapach. Ponadto w sytuacji, gdy przyjmuje się gości na rodzinną kolację może wiązać się to z dosyć sporym zamieszaniem. Ponadto może być to dosyć nieestetyczne, jeżeli będzie przygotowywać się posiłki podczas wizyty gości. Ponadto jeżeli pokój dzienny traktowany jest u kogoś w domu jako dodatkowa sypialnia dla gości to w takiej sytuacji może to źle odbić się właśnie na osobach, które będą tam przebywać. Ponieważ ilekroć ktoś będzie chciał skorzystać z kuchni to tym samym będzie naruszał intymność tej osoby, a co za tym idzie obie osoby mogą znaleźć się w dosyć krępującej sytuacji.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!