Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię?
11 marca
09:55 2015

W sytuacji gdy projektuje się kuchnie trzeba wziąć pod uwagę jej funkcjonalność. Funkcjonalna kuchnia to podstawa. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na to, żeby dobry projekt kuchni był przygotowany w zgodzie z zasadami ergonomii. Poprzez wydzielenie odpowiednich stref w kuchni, zapewni się w niej wygodne oraz łatwość użytkowania. Jednak za nim przejdzie się do projektowania takiej kuchni trzeba przemyśleć jakie ma się potrzeby. Warto pamiętać o tym, że dobrze urządzona kuchnia to tak naprawdę centralne miejsce w domu. Zwłaszcza jeżeli jest to dom, w którym koncentruje się życie rodzinne, a domownicy spędzają ze sobą bardzo dużo czasu. Dlatego tak istotne jest to, żeby dołożyć odpowiednio dużo starań i stworzyć przestrzeń w której wszyscy mieszkańcy będą czuć się w pełni komfortowo. Zaś samo gotowanie stanie się istną przyjemnością dla każdego, a wszystko będzie to wynikiem właśnie dobrze zaaranżowanej kuchni. Urządzając funkcjonalna kuchnie nie musisz ulegać trendom, czy namowom innych ludzi. Ponieważ tutaj najbardziej istotną rzeczą jesteś Ty, Twoje upodobania nawyki oraz Twoja rodzina. Dlatego jeżeli podpasujesz całą wizję pod siebie, a do tego zastosujesz odpowiednie zasady ergonomii w kuchni to możesz spać spokojnie bo Twoja kuchnia będzie idealnym miejscem dla Ciebie oraz Twoich bliskich. Najlepszą metodą po pierwszym rozplanowaniu jest wejście do pomieszczenie i wyobrażenie sobie dokładnie co gdzie ma stać. Tak aby sprawdzić czy ze wszystkiego będzie można wygodnie korzystać.

Aranżacja wygodnej kuchni

Kuchnia jest nieco specyficznym miejscem. Bo w zasadzie nigdzie indziej nie dzieje się, aż tyle rzeczy. Jest to pewnego rodzaju miejsce twórcze, w którym trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby zapewniało ono wygodę podczas codziennego użytkowania. Nie zawsze dobrze wyglądają kuchnia w sklepie meblowym, czy też na zdjęciach będzie równie dobrze prezentować się u kogoś w domu. Ponieważ prawdziwe życie stawia całkowicie inne wyzwania, niżeli sklep z meblami. W prawdziwym życiu trzeba zadbać o to, aby wszystkie meble oraz urządzenia poza samym faktem, że ciekawie i estetycznie wyglądają to muszą również być jak najbardziej funkcjonalne. Tego drugiego warunku w przypadku chociażby najpiękniejszego zdjęcia nie trzeba wcale spełniać. Ponieważ tu nie liczy się funkcjonalność, a estetyka, bo tak naprawdę to właśnie wygląd sprzedaje produkty, a nie ich zalety z użytkowania. Dlatego kupując wszelkie rodzaju urządzenia i meble musisz doskonale pamiętać o tym, ze to łazienka, która jest skierowana do Ciebie i to właśnie Ty będziesz z niej korzystał. Musisz odpowiedzieć sobie co najczęściej przyrządzasz w kuchni i czym się kierujesz. Ponieważ inaczej będzie urządzona kuchnia, w której tylko i wyłącznie robi się obiady dla jednej osoby, a tez inaczej będzie trzeba zaprojektować kuchnie, w której dba się o to, aby była ona miejscem, w którym przesiada się ze swoimi znajomymi podczas imprez.

Organizacja wygodnej kuchni zmusza człowieka do tego, aby nieco zrezygnował z estetyki na rzecz funkcjonalności i dopasował całą kuchnie do tego jak się porusza, jaki prowadzi styl życia i jakie ma na co dzień zwyczaje. Wtedy będzie znacznie przyjąć oraz wykluczyć pewne rozwiązania. Ponadto kierując się tymi wytycznymi będzie zdecydowanie łatwiej wyjaśnić o co Ci chodzi, gdy zaczniesz rozmowę ze sprzedawcą w sklepie.

Jak podzielić kuchnie, żeby była funkcjonalna?

Podczas urządzania kuchni warto pamiętać o tym, żeby stosować się do podstawowych zasadach ergonomii. Obojętnie od tego jak wizualnie będzie prezentować się Twoja kuchnia to musisz dążyć do tego, aby zoptymalizować sposób, w którym będziesz się po niej poruszał.

Kuchnie powinieneś podzielić na takie podstawowe strefy jak:

-Spiżarniana – najlepiej jeżeli umiejscowisz ją tuż przy samym wyjściu do kuchni, czy też osobnego pomieszczenia. Będą znajdowały się tam szafki, szafa, zamrażarka oraz lodówka.
-Zmywania i wstępnego przygotowania – jak sama nazwa wskazuje jest ot miejsce ze zlewem, zmywarką oraz z pojemnikami na różne odpadki. Jeżeli dysponujesz dużym pomieszczeniem to warto, abyś przemyślał nieco bardziej wygospodarowanie chociażby wnęki, która posłuży jako ta właśnie strefa.
-Przygotowywania potraw – Jest to miejsce, w którym znajdą się blaty, stół. Ponadto w tej części, jeżeli masz tyle miejsca, możesz dodatkowo zamontować niewielki zlew. Może być on tutaj bardzo przydatny.
-Gotowania – Biedą tutaj się znajdować wszystkie urządzenia do obróbki termicznej, czyli między innymi kuchenka, piekarnik oraz grill

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!