Czy warto połączyć kuchnie z salonem?

Czy warto połączyć kuchnie z salonem?

Czy warto połączyć kuchnie z salonem?
15 grudnia
11:40 2014

Często zdarza się tak, że gdy wchodzi się do czyjegoś mieszkania to można dostrzec mała, ciemną i zupełnie niefunkcjonalną kuchnię. Poprzez zastosowanie ciemnych kolorów w takiej małej kuchni pomniejsza się ją jeszcze w bardziej znaczący sposób. To bardzo negatywnie wpływa na cały odbiór takiego pomieszczenie. Mimo to bardzo dużo osób stosuje taką aranżacje. Przez co kuchnia zdecydowanie traci na swojej przestrzeni. Najczęściej tego typu rozwiązania można spotkać w dosyć starych mieszkaniach. Z racji tego, że były one budowane w głównej mierze na ilość, a nie na jakość to wszystkie pomieszczenia zostały dobrane tak, aby po prostu były funkcjonalne. Nikt nei zastanawiał się specjalnie nad odpowiednią przestrzenią czy też innymi aspektami takiego pomieszczenia. Nie było to znaczące. Jednak w dzisiejszych czasach nieco inaczej postrzega się aranżacje wnętrza Dlatego jeżeli Wasza kuchnia jest mała i widać, że jest zdecydowanie za mała to warto zastanowić się nad tym czy nie lepiej zastosować aneks kuchenny i połączyć ją z salonem?

Jak prezentują się małe zamknięte kuchnie?

Kuchnie projektowane przykładowo w latach 60 były traktowane bardzo po macoszemu. Można stwierdzić, że projektant aranżował je całkowicie na ślepo. Dużo kuchni z tamtego okresu mieści się na mniej więcej 4 metrach kwadratowych. W dzisiejszych czasach w takim pomieszczeniu mogłaby być co najwyżej łazienka. Dodatkowo w takich pomieszczeniach bardzo brakowało naturalnego, dziennego światła. Ze względu na ograniczone wymiary nie było też zbytnio miejsca na okna, a jak już się nawet znalazły to najczęściej były one bardzo małe i nie wnosiły do pomieszczenie zbyt dużo oświetlenia. Jeżeli chodzi zaś o samą małą powierzchnię całej kuchni. To niestety w tak małej kuchni nie można sobie pozwolić na nieco bardziej wyszukane rozwiązanie. Liczy się jedynie miejsce. Dlatego trzeba używać jak najmniejszej liczby sprzętów. Nawet jeżeli w kuchni zmieści się kuchenka z piekarnikiem, szafka zlewozmywakowa i standardowa szafka z blatem roboczym, a do tego szafka stojąc oraz szafki wiszące i lodówkę to i tak może zabraknąć miejsca na inne sprzęty. Nawet jeżeli ktoś nie będzie potrzebował zmywarki, czy dodatkowych ruchomości w swojej kuchni to jednak sam fakt, że przestrzeń jest tak ograniczona można negatywnie wpływać na odbiór całego wnętrza. Przebywanie w takim ciasnym pomieszczeniu może być naprawdę bardzo niekomfortowe. Mimo iż przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana to i tak może doskwierać brak miejsca na przechowywanie czy też przygotowywanie posiłków. Dlatego w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta.

Czy aneks kuchenny jest lepszy niż zwykła kuchnia?

Gdy tylko wyburzy się jedną ze ścian i otworzy się kuchnię na salon otrzyma się w błyskawiczny sposób od razu wiele miejsca. W wyniku samego wyburzenia ściany można już otrzymać dodatkową przestrzeń. Zaś gdy jeszcze połączy się to z pokojem dziennym, czy innym pomieszczeniem to można będzie odnieść wrażenie, żę pomieszczenie jest bardzo duże. Zwłaszcza dlatego, że dane pomieszczenie będzie otwarte. Dzięki zastosowaniu takiego zabiegu uzyskuje się optyczne powiększenie, jak i normalne zwiększenie pomieszczenie. Ponadto gdy nie ma stałej granicy pomiędzy salonem, a kuchnią to również nie ma poczucia dyskomfortu, które objawia się poczuciem klaustrofobii, a wynika ona właśnie z tego, że małe pomieszczenie jest zamknięte. Jeżeli pokój nie jest przestronny to naprawdę nie można poczuć się z nim zbytnio swobodnie. Chcąc nie chcąc, ale prawda jest taka, że takowe pomieszczenia nie powinny być zamykane. Ograniczają zdecydowanie swobodę ruchową osoby, która chce przygotować sobie pożywienie, a dodatkowo wzmagają poczucie dyskomfortu, zwłaszcza gdy taka kuchnia prezentuje się w ciemnych barwach.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!