5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę projektując łazienkę

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę projektując łazienkę

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę projektując łazienkę
02 stycznia
11:59 2015

Niewątpliwie łazienka jest bardzo osobliwym i specyficznym miejscem. Jest to pomieszczenie, w którym trzeba zapewnić każdemu odpowiednie poczucie intymności oraz swobody, tak aby można było pobyć sam ze sobą, w spokoju. Ponadto łazienka musi być miejscem, w którym z jednej strony można w łatwy sposób się odprężyć, zaś z drugiej powinna oferować również każdego ranka możliwość szybkiego doprowadzenia się do ładu, tak aby móc świeżym pójść do pracy, albo do szkoły. Łazienka poza tym, że jest odprężającym miejscem musi być dodatkowo pomieszczeniem, w którym najważniejsze jest funkcjonalność. Niefunkcjonalna łazienka jest bez jakiekolwiek sensu. Istotą łazienki jest właśnie to, że spełnia ona konkretną praktyczną funkcję, którą powtarza sie co jakiś czas. Dlatego w większości łazienek widzi się to samo, nawet jeżeli widać to w nieco innych formach, czy innej stylistyce to jednak sama funkcjonalność jest bardzo podobna.

1. Wanna

Wanna jest nieodzownym wyposażeniem łazienek. Już od setek lat towarzyszy ludziom i ich łazienkom. Mimo tego, że ostatnim czasem dużo osób zaczęło odchodzić od łazienek na rzecz kabin prysznicowych to mimo wszystko nadal się one ostały i w większości domów oraz mieszkań można się z nimi spotkać. Nie zniknęły one z powierzchni ziemi. Ponieważ ciągle bardzo dużo osób preferuje wzięcie relaksacyjnej kąpieli po męczącym dniu w pracy. Jednak żeby wanna spełniała wszystkie swoje warunki musi być odpowiednio dopasowana pod względem wielkości. Przez pojęcie wielkość chodzi tutaj dokładnie o wielkość łazienki jak i wielkość osób, które z niej będą korzystać. Łazienka powinna być tak duża, żeby bez przeszkód można było się w niej rozłożyć.

2. Prysznic

Często w połączeniu z wanną, ale coraz częściej również sam. Idealny dla wszystkich osób, które cenią sobie czas oraz posiadają niewątpliwie małą łazienkę. Rynek oferuje bardzo dużo wariacji jeżeli chodzi o dobór kabiny prysznicowej. Istnieje naprawdę dużo możliwych ofert, które różnią się kształtem, sposobem otwierania, rozmaitym przedziałem cenowym, Podobnie jak w przypadku wanny to prysznic powinien zostać wybrany w głównej mierze pod względem własnych potrzeb i upodobań. Może być z płaskim brodzikiem, albo jedynie z odpływem liniowym w posadzce. Wybór prysznica jest naprawdę bardzo zróżnicowany.

3. Wanna z parawanem

Dla wszystkich osób, które posiadają ograniczony metraż łazienki, a mimo wszystko chcą mieć jednocześnie kabinę prysznicową oraz wannę to wanna z parawanem jest idealnym rozwiązaniem. Parawan może zasłaniać jedynie część, albo całość wanny, jest to kwestia indywidualnej decyzji. Można też pokusić się o znacznie bardziej skomplikowane formy, chociażby drzwi przesuwane. Każdy wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz oczywiście ilości pieniędzy.

4. Oświetlenie

Na oświetlenie powinien uwagę zwrócić każdy. W głównej mierze zależy ono od wielkości pomieszczenia. Przy większych pomieszczeniach można zdecydować się na wybór nieskromnych i dobrze widocznych żyrandoli. Dodatkowo można wspomóc je dodatkowymi reflektorami na reszcie powierzchni sufitu. Dzięki czemu wydobędzie się jasne górne oświetlenie. Zaś jeżeli dysponuje się zdecydowanie mniejszą łazienką to warto zastanowić się nad użyciem sufitowego plafonu, który daje jasne, równo rozprowadzone światło po całej powierzchni pomieszczenia. Ponadto warto również zapatrzeć się przy drugie źródło światła, przy lustrze. Po to, aby móc oświetlać swoją twarz podczas wykonywania porannych czynności. Kobietom przede wszystkim przyda się to przy malowaniu. Zaś panom przy goleniu się. Najlepiej zadbać o to, aby wszystkie źródła światła były osobno podłączone. Tak aby móc korzystać z nich niezależnie od siebie.

5. Szafki, wieszaki i dodatki

Projektując łazienkę trzeba zwrócić uwagę na umieszczenie szafek, w których można chować przedmioty higieniczne. Jeżeli dysponuje się małą łazienką to warto zadbać o to, aby szafki były podwieszane. Dzięki czemu uniknie się problemów przestrzennych. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie zamontowanie wieszaków. Trzeba pamiętać o tym, żeby wieszak znajdował się obok umywalki, tak aby móc w razie potrzeby skorzystać z ręcznika. Dodatkowo trzeba zaopatrzyć się we wszelkie dodatki w postaci chociażby półeczek na środki myjące pod prysznicem, czy na mydło w okolicy umywalki. Dokładna analiza wszelkich użytych produktów, a przy tym dobranie najbardziej optymalnych i najbardziej potrzebnych elementów do łazienki.

Reszta elementów, których używa się w łazienkach czyli kafelki, czy też kolory ścian są rzeczą bardzo indywidualną i powinny również zostać odpowiednio wcześniej przeanalizowane. Jednak w tym przypadku dominuje gust i estetyka danej osoby. Jeżeli ktoś zechce, żeby jego łazienka oddawała zimny i surowy nastrój, a ktoś inny będzie chciał, żeby było wręcz przeciwnie. To nie można powiedzieć, że jeden ma rację, a drugi nie. Ponieważ obie osoby oczekiwały od wystroju swojej łazienki czegokolwiek innego. Dlatego tak istotne jest to, żeby dobrać estetykę pod swój własny gust. Wtedy nikt nie będzie mógł Wam powiedzieć, że coś jest nie tak. Ponieważ by będziecie doskonale sobie zdawać sprawę z tego, że tak miało być. Oczywiście, jeżeli wszystko wyjdzie po Waszej myśli.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!