Jak wybrać odpowiednią farbę do rodzaju pomieszczenia?

Jak wybrać odpowiednią farbę do rodzaju pomieszczenia?

Jak wybrać odpowiednią farbę do rodzaju pomieszczenia?
28 grudnia
12:46 2015

Choć wydawać by się mogło, że kolor w przypadku farb jest najważniejszy i to właśnie on odgrywa główną rolę podczas remontu naszego mieszkania, sprawa wygląda odrobinę inaczej. To nie barwa farby, a jej rodzaj i spełnianie określonych funkcji powinno wpłynąć na ostateczną decyzję naszego wyboru farby do danego pomieszczenia. Zanim więc z próbnikiem kolorów zaczniesz wybierać ten właściwy, upewnij się, że wypatrzony kolor występuje w rodzaju, który ułatwi Ci malowanie, utrzymanie ścian w czystości, a przede wszystkim sprawi, że końcowy efekt Twojej pracy będzie taki, jak sobie założyłeś.

Farba akrylowa, lateksowa czy satynowa?
Na rynku znajdziesz wiele rodzajów farb, większość z nich dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: emulsje akrylowe, lateksowe i satynowe. Czym się różnią? Spoiwem, które wpływa nie tylko na jakoś i wygląd farby, ale również na wybór pomieszczenia, w którym może być zastosowana, o czym trochę później. Zacznijmy od farb akrylowych, których spoiwem są wodne dyspersje akrylowe, farby te są więc paro przepuszczalne. W zależności od producenta ilość spoiwa może być różna, a to przekłada się na trwałość powłoki i wytrzymałość na czyszczenie. Z założenia dużo większą ilość spoiwa posiadają farby lateksowe, które wizualnie (jak sama nazwa wskazuje) przypominają po pomalowaniu lateks. Są więc bardziej odporne na wilgoć i brud. Obie te farby (akrylowa i lateksowa) są farbami matowymi. Trzecia wspomniana już wcześniej farba satynowa charakteryzuje się lekkim połyskiem. Jest równie odporna na czyszczenie i usuwanie brudu. Zanim jednak zdecydujesz się na którąkolwiek z nich, dostosuj ją do rodzaju podłoża i pomieszczenia, które będziesz malować. Jak to zrobić?

Wybór farby a rodzaj pomieszczenia
W budowlance nie ma produktów uniwersalnych, zanim więc pomalujesz ściany farbą, której kolor po prostu Ci pasował, pamiętaj, by zapoznać się z jej etykietą i sprawdzić, czy nadaje się do tego pomieszczenia. Zdajesz sobie przecież sprawę, że ta sama farba nie sprawdzi się w salonie i w łazience. Zacznijmy od najprostszych pomieszczeń, a więc sypialni i pokoi. Tam korzystaj z farb matowych, które pomogą Ci zamaskować nierówności powierzchni ściany i zapobiegnąć tworzeniu się świetlnych refleksów. Jeśli wybrałeś biały kolor, możesz go z powodzeniem zastosować również na suficie. Malując pokoje, pamiętaj że część z nich (np. przedpokój i pokój dziecięcy) narażona jest na zabrudzenia. Tam postaw na farbę satynową o podwyższonej odporności na szorowanie. Wielu producentów do swojej oferty wprowadza farby z dodatkiem Teflon®, które sprawiają, że do pomalowanej powierzchni nie przywiera brud, a plamy są łatwe do wyczyszczenia. Myślisz, że ta sama farba świetnie sprawdzi się w kuchni czy łazience? Być może, jednak w tych dwóch pomieszczeniach temperatura zawsze jest wyższa, a wilgoć osiada się na ścianach. Dlatego właśnie zdecyduj się na farby przeznaczone stricte do użytku w takich pomieszczeniach. Co ciekawe, farby do łazienek bardzo często posiadają dodatek srebra, który chroni powłokę przed rozwojem bakterii.

Pamiętaj więc, by podczas wybierania farby do malowania nie kierować się wyłącznie piękną paletą kolorystyczną, a rodzajem i przeznaczeniem farby! Chcesz wiedzieć więcej wejdź na http://atlasfachowca.pl/ .

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!