Stelaż podtynkowy, czyli prosty sposób na elegancką toaletę

Stelaż podtynkowy, czyli prosty sposób na elegancką toaletę

Stelaż podtynkowy, czyli prosty sposób na elegancką toaletę
30 listopada
13:09 2015

Sekretem stylowego wnętrza jest ukazywanie tego, co powinno być na widoku, oraz maskowanie tego, co mogłoby zepsuć estetykę aranżacji. Wyjątkowego znaczenia zasada ta nabiera w przypadku łazienki. Pomieszczenie to pełne jest instalacji, które stanowią wątpliwą ozdobę. Doskonałym sposobem na ukrycie niechcianych elementów urządzeń sanitarnych jest zamontowanie stelaży podtynkowych.

Stelaż podtynkowy – co to takiego?
Stelaż podtynkowy to doskonały sposób na zamaskowanie instalacji sanitarnych poprzez wbudowanie ich w ścianę. System ten znajduje zastosowanie zarówno w przypadku toalety, jak i bidetu. Istnieją także stelaże przeznaczone do ukrycia przyłączy umywalki, wanny oraz prysznica. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu w obrębie ściany specjalnej konstrukcji, która nie tylko ukryje zbiornik spłuczki oraz elementy przyłączeniowe, ale także posłuży za stojak dla podwieszanej miski klozetowej, bidetu czy umywalki.

Jak wybrać stelaż podtynkowy?
Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje stelaży podtynkowych. Pierwszy z nich przeznaczony jest do zabudowy ciężkiej – montuje się go w ścianach murowanych i obudowuje. Drugi rodzaj to stelaże do zabudowy lekkiej – konstrukcje te dobrze sprawdzą się w ściankach działowych postawionych w konstrukcji suchej, można je jednak zastosować także w przypadku ścian murowanych. Wystarczy dostawić je do lica muru, zamocować, a następnie obudować płytą wodoodporną. Tym sposobem spłuczka oraz elementy przyłączeniowe nie będą widoczne, choć sama toaleta zajmie więcej miejsca, gdyż cały system wystawać będzie poza powierzchnię ściany. Stelaż podtynkowy dostosować należy nie tylko do rodzaju zabudowy, ale także do planowanego wyposażenia wnętrza. Jeśli chcielibyśmy umieścić ponad toaletą półki czy szafki, warto wybrać urządzenie niższe. Wysoki stelaż mógłby przeszkadzać lub wręcz uniemożliwiać wykorzystanie przestrzeni powyżej sedesu (wybierz podtynkowy stelaż na castorama.pl).

Wady i zalety
Do zalet stelaży podtynkowych należy przede wszystkim wyjątkowa estetyka i dyskretność tego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest też fakt, że urządzenia sanitarne wbudowane w ścianę ulegają wytłumieniu, a więc generują mniejszy hałas. Kolejną przewagą podwieszanych urządzeń sanitarnych nad ich stojącymi odpowiednikami jest to, że ułatwiają one sprzątanie – bez trudu zamieciemy i umyjemy mopem podłogę pod toaletą wiszącą. W przypadku sedesu stojącego na posadzce, dotarcie we wszystkie zakamarki jest zdecydowanie trudniejsze. Wadą systemu podtynkowego jest fakt, że w przypadku awarii remont jest wyjątkowo uciążliwy, wiąże się bowiem z koniecznością kucia muru lub demontażu ściany z płyt. Dlatego też zwróćmy uwagę na solidne wykonanie instalacji, właściwe podłączenie przewodów, obecność obudowy styropianowej zbiornika spłuczki, odpowiednią wielkość otworu rewizyjnego, wytrzymałość i stabilność ramy.

Stelaż podtynkowy to system umożliwiający ukrycie nieestetycznych elementów urządzeń sanitarnych. Dzięki niemu nie tylko sprawimy, że toaleta będzie bardziej elegancka, ale także zyskamy dodatkowe miejsce w pomieszczeniu.

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!