Najważniejsze kryteria doboru baterii kuchennej

Najważniejsze kryteria doboru baterii kuchennej

Najważniejsze kryteria doboru baterii kuchennej
29 października
14:51 2015

Odpowiednio dobrane baterie kuchenne oraz dobrze dopasowany zlewozmywak pełnią ogromną rolę w późniejszym użytkowaniu kuchni. Dlatego też wybór tych elementów powinien być przemyślany, głównie pod kątem ich funkcjonalności. Zakupy najlepiej zacząć od zlewozmywaka, zaś potem zająć się doborem baterii.

Sposób montażu baterii
Pierwszym kryterium wyboru baterii powinien być sposób jej montażu. W przypadku armatury kuchennej dostępne są dwie metody instalacji baterii: do ściany lub do otworu w zlewie lub w okalającym go blacie. O ile w łazienkach dominują modele baterii ściennych, o tyle w kuchniach większą popularnością cieszą się baterie sztorcowe, gdyż po prostu łatwiej je zamontować.

Liczba uchwytów
Nowoczesne modele baterii kuchennych posiadają przeważnie jeden uchwyt do uruchamiania wody oraz do regulacji jej ciśnienia i temperatury. Taki trend jest całkowicie uzasadniony, gdyż podczas wykonywania różnych czynności kuchennych łatwiej jest odkręcić jedną wajchę, jeśli ma się akurat tylko jedną wolną rękę. Podwójne uchwyty (czyli dwa tradycyjne kurki) można częściej spotkać w bateriach ściennych.

Zasięg wylewki
Baterie kuchenne w łatwy sposób można odróżnić od baterii umywalkowych, porównując długość ich wylewek. W kuchni kran (wylewka) powinien być na tyle długi i w taki sposób nachylony, by wypadająca z niego woda trafiała w środek komory zlewozmywaka. Dobrze dopasowana bateria do zlewozmywaka powinna umożliwiać łatwe napełnianie wodą większych naczyń i pojemników (garnka, czajnika, miski, wiadra), a także chronić blat wokół zlewozmywaka przed rozpryskiwaniem się wody.

Ruchomość wylewki
W kuchni przydaje się ruchoma wylewka, nawet gdy posiada się zlewozmywak jednokomorowy. Możliwość obracania kranem w lewo i prawo ułatwia zmywanie większych naczyń oraz opłukiwanie warzyw. Np. model baterii MASSI FORA ECO LINE ma wylewkę obracającą się aż o 360 stopni: https://tanialazienka.com/pl/p/MASSI-FORA-ECO-LINE-bateria-kuchenna-zlewozmywakowa-obrotowa/3352. Istnieją także wylewki uchylne (można je nachylić w dół), a także wylewki wyciągane.

Perlator
Perlator jest to specjalne wyposażenie dodatkowe baterii, które napowietrza wodę, zmniejszając przez to jej zużycie. Urządzenie to jest stosowane w większości nowoczesnych modeli baterii kuchennych, ze względu na swoją udowodnioną skuteczność.

Design
Wygląd baterii jest niezwykle ważny pod kątem spójności aranżacyjnej z pozostałymi elementami wyposażenia kuchni. Na szczęście z tym nie powinno być problemu, gdyż producenci armatury kuchennej zadbali o ogromną różnorodność modeli pod kątem designu. Przykładowe modele można obejrzeć np. tutaj: https://tanialazienka.com/pl/c/Baterie-kuchenne/57. Jak widać na załączonych przykładach, dostępne są zarówno baterie nowoczesne, jak i baterie w stylu retro. Warto zwrócić uwagę także na różnorodność pod kątem materiałów, z jakich wykonana jest współczesna armatura łazienkowa. Oprócz tradycyjnego chromowanego mosiądzu, można spotkać np. baterie wykonane z czarnego granitu.

Jakość
Ostatnim i chyba najważniejszym kryterium wyboru baterii do kuchni jest jej jakość. Dokonując zakupu baterii nie warto kierować się wyłącznie niską ceną, gdyż częstotliwość i intensywność użytkowania kranu w kuchni wymaga od niej wyjątkowej trwałości i niezawodności.

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!