Dom czy mieszkanie? Zalety i wady.

Dom czy mieszkanie? Zalety i wady.

Dom czy mieszkanie? Zalety i wady.
27 października
10:24 2015

Stając przed decyzją kupna mieszkania lub domu wielu z nas zastanawia się, co wybrać. Niektórzy od dawna marzą o własnym mieszkaniu, inni zaś nie wyobrażają sobie życia nigdzie indziej niż we własnym domu. Decyzja ta na pewno jest bardzo ważna. Dlatego też przed jej podjęciem warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.

Zalety mieszkania
W mieszkaniu zazwyczaj jest znacznie mniej do sprzątania. Dodatkowo najczęściej interesują nas jedynie usterki wewnętrzne. To, co dzieje się na zewnątrz należy do kompetencji administratora budynku. Naszym jedynym wkładem w remonty budynku, jest zazwyczaj fundusz remontowy. Mieszkając w bloku lub w apartamentowcu mamy więcej sąsiadów, z którymi możemy się zaprzyjaźnić. Ogrzewanie budynku oraz dostęp do wody, prądu i gazu to konieczność, którą musi spełnić zarządca.

Wady mieszkania
Mieszkanie nigdy nie będzie takie przestronne jak duży dom. Dodatkowo w mieszkaniach najczęściej możemy liczyć wyłącznie na balkon lub taras. Nie mamy własnego ogródka. Jesteśmy również zobowiązani do przestrzegania np. ciszy nocnej oraz innych zasad obowiązujących we wspólnocie. Wszelkie remonty i przeróbki konstrukcyjne musimy zgłaszać do zarządcy. Zawsze jesteśmy uzależnieni od kogoś innego.

Zalety domu
Główną zaletą dla wielu posiadaczy domów jest ogród. Dzięki niemu możemy aktywnie spędzać czas na powietrzu lub leniwie odpoczywać w wolne popołudnia i weekendy. Mamy też miejsce do grillowania. Dodatkowo w domu możemy robić, co nam się podoba. Oznacza to, że np. puszczając głośno muzykę nikt nie zapuka do naszych drzwi i nie karze nam wyłączyć. Mamy dużą swobodę. Jedną z firm oferujących domy w Gdańsku jest firma K&L. Dowiedz się więcej na www.kli.com.pl.

Wady domu
Dom pochłania znacznie więcej czasu niż mieszkanie. Zawsze znajdzie się coś, co można lub trzeba zrobić w obejściu. Na naszych barkach spoczywają wszelkie prace remontowe związane zarówno z tym, co dzieje się na zewnątrz domu, jak i w jego wnętrzu. Utrzymanie domu jest droższe. Sami musimy ogrzewać dom i zadbać o podłączenie pozostałych mediów.

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!