Drewniana podłoga – jak możemy zabezpieczyć ją przed zniszczeniem?

Drewniana podłoga – jak możemy zabezpieczyć ją przed zniszczeniem?

Drewniana podłoga – jak możemy zabezpieczyć ją przed zniszczeniem?
04 sierpnia
13:19 2015

Na zakup drewnianych paneli podłogowych decyduje się coraz więcej osób; wpływ na to ma kilka czynników – wysoka funkcjonalność, estetyka, a także możliwość dodatkowego ocieplenia podłogi. Drewno jest jednak materiałem, który bardzo szybko może ulec uszkodzeniu lub nawet zniszczeniu, dlatego warto poznać kilka sposobów, które uchronią nasze panele przed utratą pięknego wyglądu.

Lakierowanie i olejowanie
Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze drewniane panele będą chronione dodatkową, twardą powłoką, bez wątpienia musimy wykonać lakierowanie. Zabieg ten ma sporo zalet – powstająca po jego zastosowaniu powierzchnia jest odporna zarówno na ścieranie, jak i na wodę, dzięki czemu nie musimy bać się, że wylany sok uszkodzi naszą podłogę, a częste chodzenie po niej w butach spowoduje nieestetyczne zarysowania. Dodatkowo dobrze wykonane lakierowanie zapewni również dłuższą żywotność barwy naszych paneli; jeśli jednak zechcemy ją zmienić, wystarczy dobrać lakier przyciemniający lub rozjaśniający. Drugim zabiegiem wartym wykonania jest olejowanie, chroniące drewno przed wilgocią, zabezpieczające je tym samym przed wysychaniem i pękaniem. Jego efekty są bardziej długotrwałe niż w przypadku lakierowania, jednak wymagana jest systematyczna pielęgnacja i pokrywanie paneli pastą olejną przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętajmy – nie wykonujemy obu tych zabiegów! Musimy dokonać wyboru pomiędzy nimi, analizując, który sposób zabezpieczenia drewna będzie dla nas lepszy.

Maty ochronne
Innym pomysłem na chronienie drewnianej podłogi może być wykorzystanie mat ochronnych, które przykryją panele, nie przesłaniając ich jednocześnie – wystarczy kupić matę przezroczystą, najlepiej wykonaną z poliwęglanu. Zachowana będzie nie tylko barwa i wygląd paneli, ale nawet ich struktura. Dzięki temu uzyskamy podwójne zabezpieczenie – z jednej strony uchronimy panele przed zniszczeniem, z drugiej – wzmocnimy również nasze bezpieczeństwo, ponieważ ryzyko poślizgnięcia się na macie lub nakładce samoprzylepnej jest zdecydowanie mniejsze. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku drewnianych schodów, gdzie najłatwiej o nieszczęśliwy wypadek. Zakup mat eliminuje także ryzyko związane z częstą renowacją podłóg, co minimalizuje ewentualne koszty naprawy.

Renowacja drewnianej podłogi
Pomimo systematycznej pielęgnacji i zabezpieczenia drewna przed zniszczeniem w końcu nadejdzie moment, w którym renowacja podłogi okaże się niezbędna. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest wykonanie szpachlowania – umożliwia ono redukcję ubytków i szpar, które powstały podczas użytkowania paneli. Dzięki temu zabiegowi podłoga znów stanie się jednolitą powierzchnią, pozbawioną uszczerbków i rys. Tak przygotowana powłoka będzie gotowa na ponowne lakierowanie lub olejowania już po trzech lub czterech godzinach, dzięki czemu stara podłoga na nowo odzyska dawny blask.

Decydując się na drewnianą podłogę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona od nas wymagała nie tylko solidnego zabezpieczenia, ale również systematycznej pielęgnacji. Nie jest to jednak wygórowana cena, gdy weźmiemy pod uwagę elegancję i funkcjonalność tego rozwiązania. Więcej środków do drewnianych podłóg znajdziesz tutaj.

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!