Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu

Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu

Ekologiczny sposób na ogrzewanie domu
06 października
12:20 2015

Kominki wraz z kozami na pellety to bardzo praktyczne i niezwykle ekonomiczne rozwiązanie kwestii ogrzewania w swoim domu. Cechują się one wysoką sprawnością, a poza tym mogą być automatycznie sterowane, a ponadto są niezwykle urokliwe tak samo jak kominki czy kozy na drewno.

Eksploatowanie pieców oraz kaset

Codzienne eksploatowanie pieców wraz z kasetami jest naprawdę niezwykle proste, zaś dzięki pilotowi, który jest często w standardzie wielu urządzeń jest to również bardzo wygodna czynność. Dzięki możliwości sterowania układem elektronicznym ma się gwarancje całkowicie automatycznej kontroli spalania. W przypadku zastosowanego systemu sterowania można regulować fazę rozpalania, fazę wygaszania oraz poziom mocy grzewczej.

W takim przypadku obsługiwanie urządzeń na pellety będzie ograniczało się tylko do:

Umieszczanie pelletów do zbiornika w piecu, bądź kasecie. Na polskim rynku znajdują się takie urządzenia, które umożliwiają automatyczne funkcjonowanie do 41 godzin po tym jak jednokrotnie załaduje się zbiornik.

Kalibracja parametrów związanych z funkcjonowaniem urządzenia, czyli określenie mocy oraz oczekiwanej temperatury w pomieszczeniu oraz ewentualne programowanie pracy tygodniowej, stosując przy tym dwa niezależne programy, po tym jak osiągnie się żądaną temperaturę, urządzenie przejdzie w sposób automatyczny na tryb oszczędnej pracy, czyli EKO, a po tym jak żądana temperatura zostanie obniżona o 2 stopnie to nastąpi wtedy powrót do normalnego funkcjonowania urządzenia, aby móc podnieść temperaturę do wymaganej wartości.

Pozbywania się popiołu, który po tym jak pellety zostaną spalone będzie umieszczony w specjalnym pojemniku, więc wiąże się to z tym, że trzeba obserwować stan jego napełnienia, gdyż to jak dużo powstanie popiołu jest zależne od jakości zastosowanych pelletów, a ta ma to do siebie, że nie jest zawsze jednakowa ilość. Podczas pracy pieca, bądź kasety nie powinno się otwierać drzwiczek paleniska, ponieważ w innym razie dojdzie do zakłócenia wydajnego spalania pelletów i efektywność w pozyskaniu energii może ulec zmniejszeniu.

Jak zabezpieczyć kominki i kasety?
W zasadzie sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnych kominków i kóz na drewno, czyli trzeba będzie tutaj unikać dotykania korpusu urządzenia, w sytuacji gdy on działa, bądź gdy nie będzie innego wyjścia trzeba będzie wtedy zastosować odpowiednie zabezpieczenia.

Szyba, obudowa, uchwyt drzwiczek i rury przyłączeniowe mają to do siebie, ze nagrzewają się bardzo mocno, więc istnieje możliwość, że doprowadzą do oparzenia.

Ekologiczne kasety i piece mają to do siebie, że posiadają bardzo sprawne systemy zabezpieczające, dzięki czemu gdyby doszło do ewentualnej awarii jednego z elementów, bądź gdyby doszło do uszkodzenia przewodu spalinowego to całe urządzenie nie zostałoby uszkodzone, a tym bardziej nie miałyby miejsca szkody w pomieszczeniu, w którym zostało ono zainstalowane. Dzięki odpowiedniej technologii podczas zaburzeń w pracy urządzeń, bądź przy podawaniu pelletów to praca tego urządzenia zostanie automatycznie zatrzymana.

Podstawowe zabezpieczenia to:

Wakuostat – Dzięki niemu można dokonać precyzyjnego pomiaru ciśnienia, które ma miejsce w przewodzie spalinowym i gdyby zaistniała tak potrzeba, ze względu na problemy z ciągiem, bądź ze względu na zatkanie przewodów jest on w stanie dać sygnał, aby wyłączyć obwód ładowania paliwa.

Termostat – Jeżeli doszłoby do przegrzania zbiornika, które miałoby miejsce na wskutek nieprawidłowego funkcjonowania podajnika ślimakowego można otrzymać sygnał do wyłączenia obwodu ładowania paliwa.

Jeżeli macie do czynienia z brakiem napięcia trwającym kilka sekund, piece oraz kasety na pellety powinny zacząć ponownie rozpocząć normalny tryb pracy. Kiedy przerwa będzie trwała kilka minut, czujniki powinny zanotować stan temperatury, w wyniku czego system sterowania rozpocznie fazę wygaszania i przez 15 minut ogień będzie stopniowo gaszony, aż do momentu, gdy piec przestanie działać.

Jak działają ekopiece i ekokasety?
Kasety oraz piece obsługiwane przez pellety działają bardzo podobnie co do tych, w których umieszcza się drewno, ponieważ są w stanie ogrzewać dom na dwojaki sposób, poprzez ogrzewanie powietrza, albo wody do instalacji centralnego ogrzewania.

Ekopiece wyposażone w system ogrzewania powietrza posiadają ponadto odpowiednie pod względem swojej mocy wentylatory, które posiadają płynną regulację obrotów, które służą do nadmuchiwania ogrzanego powietrzna w głąb pomieszczenia. Istnieją takie modele, które posiadają wbudowany układ stresujący, dzięki czemu można nadmuchiwać ogrzane powietrze do pomieszczenia, w którym znajduje się sprzęt, ale również do innych pomieszczeń, dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza.

Aby móc zorganizować współpracę pomiędzy centralnym ogrzewaniem, a piecami, bądź kasetami trzeba wyposażyć się w takie urządzenie, które posiada płaszcz wodny, czyli, która posiada nic innego jak wymiennik, w którym podgrzewa się wodę, która następnie jest przetłaczana do instalacji centralnego ogrzewania oraz osprzęt, dzięki któremu istnieje sposobność kontrolowania układu centralnego ogrzewania.

Ekopiece i ekominki technologią jutra?
Polska wyróżnia się jeszcze na tle innych krajów europejskich pod względem stosowania pieców i kominków na pellety, ponieważ cały cały czas mało kto wyposaża tak swoje domy. Z racji tego, że wymogi związane ze zwiększeniem udziału energii ze źródeł odnawialnych robią się coraz bardziej restrykcyjne to istnieje spora szansa, że będą się znacznie szybciej rozprzestrzeniały. Z tego względu, iż oferta wielu producent jest naprawdę różnorodna i interesująca to istnieje spora możliwość, iż niedługo w Polsce pellety staną się o wiele bardziej powszechnie używane jako paliwo do kominków i pieców, a nie tylko do używania ich w kotłowniach. Są to urządzenia pełniące rolę naprawdę ciekawej alternatywy dla standardowych kominków na drewno, dlatego też przyszłość wygląda na proekologiczną.

więcej: Minimalizuj koszty domu, przez inwestycje – ekologia to podstawa

Podziel się!

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!