O czym pamiętać urządzając małą łazienkę?

O czym pamiętać urządzając małą łazienkę?

O czym pamiętać urządzając małą łazienkę?
15 grudnia
11:40 2014

Jeżeli nie chcecie osiągnąć efektu małej, ciasnej klitki to musicie zdawać sobie sprawę z tego, że mała łazienka wymaga odpowiedniej dyscypliny dekoracyjnej. Ponieważ aranżacja tak małej powierzchni jest nie lada wyzwaniem dla każdego projektanta. Zwłaszcza jeżeli ma ona spełniać wszystkie wymagania domowników. Zbyt dużo osób zapomina o tym, ze odpowiednia aranżacja łazienki to bardzo kluczowa sprawa. Zwłaszcza jeżeli mowa o małej łazience. Ponieważ na tak małym metrażu nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek jego marnotrawienie. Ponieważ w przypadku tak małych łazienek, zwłaszcza takich gdzie metraż jest nie większy niżej 4 metry kwadratowe to każdy centymetr jest na wagę złota. Dlatego jeżeli chcesz naprawdę dobrze urządzić taką łazienkę i zamontować w niej umywalkę, prysznic oraz toaletę to musisz wiedzieć, ze nie jest to okazja do tego, abyś mógł pochwalić się swoimi umiejętnościami aranżacyjnymi i starać się ponownie wynaleźć koło. Jeżeli posiadasz tak małą łazienkę to musisz zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli chcesz ją odpowiednio urządzić to musisz przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki czemu Twoja łazienka będzie mogła wyglądać naprawdę bardzo przestrzennie, a dodatkowo będzie mogła się ona prezentować w sposób bardzo stylowy.

1. Pamiętaj o odpowiednich odległościach w łazience

Urządzając łazienkę musisz już na samym początku zadbać o to, aby uwzględnić minimalną wolną przestrzeń pomiędzy wszelkimi urządzeniami. Dzięki czemu będzie można z nich na co dzień w sposób bardzo swobodny korzystać. Chyba nie masz zamiaru przeciskać się do umywalki, czy wyginać sobie pleców starając się wyciągnąć coś z szuflady. Jeżeli istotne jest dla Ciebie odpowiednie poczucie przestrzeni oraz komfort w łazience to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dbałość o szczegóły to tak naprawdę podstawa całej łazienki. Pamiętaj chociaż o podstawowych odległościach, które chociażby w przypadku umywalki wynoszą ok 100 x 70 centymetrów, a w przypadku wanny, czy też brodzika minimalnie 50 centymetrów. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rozwiązań polecanych przez ekspertów, którzy dobiorą idealną odpowiedź do potrzeb każdej osoby. Ponieważ mimo wszystko większość łazienek się różni i ludzie mają w sposób bardzo różny je rozplanowane.

2. Zdecyduj się na kabinę prysznicową

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, że masz naprawdę niewielką łazienkę to dobrą opcją byłoby zastanowienie się nad tym, czy nie lepiej zrezygnować z wanny, na rzecz prysznica. Ponieważ eksperci uważają, że kabina prysznicowa to świetny wybór zwłaszcza dlatego, że można ją ustawić chociażby w rogu pomiędzy dwiema ścianami. Będzie idealnie się spisywać w małej łazience. Ponadto zastosowanie kabiny prysznicowej z przezroczystym szkłem optycznie nie zmniejszy powierzchni łazienki tak jak wanna. Dodatkowo warto zauważyć, że coraz częściej odchodzi się od standardowych brodzików na rzecz nieco bardziej wyszukanych odwodnień liniowych. Ponieważ potrafią idealnie wtopić się w powierzchnie podłogi. Co jeszcze bardziej powiększa optycznie przestrzeń łazienki. Tworzy to dodatkowo bardzo nowoczesny i funkcjonalny charakter całego wnętrza. Tego typu rozwiązania stają się już powoli codziennością. Zwłaszcza, że żyjemy w czasach, w których sprzedaje się znacznie więcej kabin prysznicowych, niżeli wanien. Dlatego nie wiadomo co będzie za kilka, czy kilkanaście lat. Bardzo możliwe, że najbardziej popularne będzie stosowanie odpływów liniowych zwłaszcza w małych łazienkach. Dzięki czemu będzie zyskiwać się w sposób bardzo znaczący na całości przestrzennej tejże powierzchni.

3. Wybierz mały sedes

Znajdując się w małym, surowym pomieszczeniu, które w niedalekiej przyszłości ma pełnić funkcję łazienki można zadać sobie pytanie odnośnie tego co będzie lepszym rozwiązaniem. Czy lepiej wybrać kompakt stojący, a może miskę ustępową mocowaną na stelażach ukrytych w ścianie? W dzisiejszych czasach i to zwłaszcza w małych łazienkach ludzie coraz częściej decydując na wybór miski ustępowej. Dzięki takiemu zastosowaniu zyskuje się również znacząco na estetyce ponieważ instalacja oraz zbiornik na wodę są niewidoczne. Ponadto w małej łazience miski ustępowe świetnie się spisują ze względu na to, że są niewielkich rozmiarów. Dla porównania najmniejsze miski ustępowe mają długość od 46 centymetrów, zaś standardowy kompakt stojący może pochwalić się długością pomiędzy 67 a 70 centymetrów i szerokością pomiędzy 35, a 37 centymetrów. Jest to bardzo znacząca różnica zwłaszcza, gdy ktoś posiada niewielką łazienkę. Mimo wszystko w przypadku stelaża trzeba wziąć pod uwagę również szerokość samego stelaża oraz płyty gipsowo kartonowej co daje mniej więcej 15-20 centymetrów. Jednak mimo wszystko i tak jest to zazwyczaj mniej niżeli w przypadku standardowego kompaktu stojącego. Ponadto przestrzeń nad stelażem może być bardzo ciekawie wykorzystana chociażby na szafkę, albo półkę dekoracyjną.

4. Zastosuj jasne kolory

To jest podstawa każdej małej łazienki. Jeżeli chcecie aby Wasza mała łazienka wydała się znacznie bardziej przestrzenna to musicie zastosować jasne kolory. Warto również zaopatrzyć się w błyszczące meble, które będą odbijać światło. W taki sposób łazienka w sposób optyczny znacznie bardziej się powiększy. Warto też zastosować płytki o mniejszych rozmiarach. Jednak nie jest to warunek konieczny. Ponieważ w wielu przypadkach, gdy zastosuje się duże płytki można uzyskać efekt jednolitej powierzchni. Mimo wszystko jest to kwestia dosyć sporna i bardzo indywidualna w tymże przypadku.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!