Najczęstsze błędy podczas projektowania szafek

Najczęstsze błędy podczas projektowania szafek

Najczęstsze błędy podczas projektowania szafek
23 grudnia
11:29 2014

Podczas projektowania sypialni trzeba zwrócić uwagę na wiele niecodziennych aspektów. Chociażby na to, aby zaprojektować szafki w taki sposób, żeby wyglądały jak najbardziej korzystnie pod względem estetycznym. Bardzo często wynika to ze złego dobrania mebli. Jeżeli podczas projektowania nie oceni się prawidłowo jakich mebli powinno się użyć to ostatecznie może się okazać, że wszystko nawet jeżeli na pierwszy rzut oka prezentuje się nieźle, to jednak jest całkowicie niefunkcjonalne. Trzeba wybrać takie rozwiązania, aby były najbardziej efektywny. Szafki i szafy muszą się łatwo otwierać i mieścić w sobie bardzo dużo rzeczy. Obojętnie od tego czy macie pomieszczenie, które znajduje się pod skosami, czy też takie, które znajduje się na parterze. W obu przypadkach wiele osób robi kategoryczne błędy, które z czasem i tak czy siak trzeba usunąć. Ewentualnie stosować jakieś dziwne, alternatywne rozwiązania. W wielu przypadkach powoduje to, że korzystanie z tego typu mebli jest naprawdę bardzo uciążliwe.

Projektowanie szafek wiszących

Szafki wiszące bywają naprawdę bardzo uciążliwe. Ponieważ w wielu przypadkach może dochodzić do kolizji pomiędzy nimi, a głową. Gdy szafka wisząca jest zawieszona zbyt wysoko to trudno z niej korzystać. Jednakże gdy mieści się ona na łatwo dostępnej wysokości to może ona wtedy w bardzo dużym stopniu zagrażać głowie. W obu tych przypadkach najlepiej zadbać o to, żeby takowa szafka była jak najbardziej płytka. DZięki czemu będzie można uniknąć problemów związanych z bolącą głową. Najgorszym problem pojawia się wtedy, gdy takowa szafka znajduje się frontalnie nad ławą czy też niską szafą. Ponieważ żeby do nich się dostać trzeba się pochylić. Zaś w momencie gdy się ktoś prostuje to musi bardzo uważać, bo w innym przypadku boleśnie uderzy się w kant szafki. Najlepszą opcją jest, gdy dolna szafka jest wyposażona w wysuwane szuflady, zaś górna jest odpowiednio płytka, tak aby po podniesieniu głowy nie doszło do zderzenia.

Szafa przy oknie

W sytuacji gdy zabudowuje się szafami jedną ścianę przy oknie wie się, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Chociażby ze względu na to, że posiada się znacznie więcej miejsca na umiejscowienie ubrań, niżeli w garderobie. Jednakże w tego typu sytuacjach bywa jeden denerwujący szkopuł. Są to najczęściej drzwi, które otwierają się w taki sposób, że ostatecznie doprowadzają do tego, że okno jest zasłonięte podczas otwierania ich. Można skorzystać z takiego rozwiązania, żeby zamontować w szafie sztuczne oświetlenie. Jednakże powiedzcie sobie szczerze, czy jest to dobre rozwiązanie? Na pewno nie do końca. Ze względu na to, że na pewno będzie to ostatecznie skutkować zwiększonymi rachunkami za prąd, a do tego jest to tylko pewnego rodzaju półśrodek, który ostatecznie nie jest rozwiązaniem problemu, ponieważ szafa nadal zasłania naturalne źródło światła. Dlatego w takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie przesuwanych drzwi w szafie. Wtedy nie będą one kolidowały z oknem i nie zasłonią naturalnego światła. Zaś jeżeli nie jesteście za tym rozwiązaniem, to możecie zdecydować się chociażby na zamontowanie przeszklonego skrzydła w szafie.

Szafa pod skosem

Bardzo problematyczna kwestia. Często wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tym jak odpowiednio zamontować szafę pod skosem. Zwłaszcza, że poddasze to najczęściej strefa sypialniana, a mimo wszystko trudno zamontować w niej szafy. Dlatego do projektowania poddaszy trzeba wiedzieć, że wymagana jest chociażby minimalna wyobraźnia przestrzenna. Często jest tak, że wysoka szafa montowana jest w taki sposób, że idealnie się mieści, czyli w najwyższym punkcie w poddaszu. Jednakże jej drzwi przy otwieraniu uderzają mimowolnie w skos sufitu. Najcięższej tego typu niespodzianki wychodzą pod dachami czterospadowymi, w pomieszczeniu gdzie są dwa spadki dachu. Trzeba pamiętać, że przed szafą musi być minimalnie tyle wysokiej przestrzeni ile wynosi szerokość jej drzwi. Jednak można tę sprawę również rozwiązać tak, żeby odpowiednio przyciąć drzwi w taki sposób, aby mogły się w pełni otworzyć. Nie należy to do najprostszych czynności, jednak bardzo ciekawie się może to ostatecznie prezentować.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!