Jakie są zalety otwartej strefy dziennej?

Jakie są zalety otwartej strefy dziennej?

Jakie są zalety otwartej strefy dziennej?
31 stycznia
12:57 2015

Symbolem nowoczesności, jeżeli chodzi o aranżacje wnętrz jest zapewne otwarta strefa dzienna. W większości sytuacji po jej zastosowaniu dom, czy też mieszkanie zyskuje zdecydowanie na atrakcyjności. W wyniku czego naturalne światło dzienne jest w stanie wędrować sobie po tejże przestrzeni w sposób jakże nieskrępowany. Jednakże zalet otwartej strefy dziennej jest zdecydowanie znacznie więcej. Warto sobie przypomnieć jak było wcześniej i jak jest do dziś w niektórych domach. Ponieważ dawniej, szczególnie w tych dużych domach tak naprawdę każda pomieszczanie miało przypisaną jedną funkcję. Poza odgrodzoną od pokojów kuchnią, czy też reprezentacyjnym salonem wydzielano również takie pomieszczenia jak chociażby jadalnia, czy też bawialni. W dzisiejszych czasach tak nieprawdę to jedynie tradycjonaliści, ewentualnie miłośnicy klasycyzmu decydują się na zamkniętą kuchnię, czy też oddzielny salon od holu. W większości przypadków tego tpyu pomieszczenia tworzą otwarte, jednoprzestrzenne wnętrze. Dzięki takiemu modnemu rozwiązaniu zdecydowanie zyskuje na tym integracja rodzinna. Jednakże niesie to za sobą również bardzo wiele wyzwań jeżeli chodzi o aranżację wnętrza.

Jak zagospodarować strefę dzienną?

W dzisiejszych czasach w strefie dziennej przy pomocy pełnych ścian tak naprawdę oddziela się mało jakie pomieszczenia. Głównie są to tylko takie miejsca, które wymagają poczucia intymności, jak chociażby łazienka, czy też takie, które potrzebują wzmożonej ciszy. Chociażby gabinet, czy rodzinna pracownia. Ściany również są stosowane tam gdzie wymagana jest izolacja cieplna. Chociażby pomiędzy przedsionkiem, a holem, czy też między kuchnią, a spiżarnią. W innych przypadkach nie wymaga się oddzielenia ścianami i drzwiami. Jednakże nie oznacza to, że posiada się pełną swobodę jeżeli chodzi o aranżację takowych wnętrz. Tak naprawdę trzeba trzymać się utartych schematów, żeby nie zepsuć całego efektu pięknego wnętrza. Mimo tego, że wiele osób dąży do tego, żeby strefa dzienna była jak najobszerniejsza i posiadała w sobie jak najwięcej różnych funkcji. To trzeba również wiedzieć, że taka aranżacja wymaga odpowiedniego podejścia. Ponieważ nad każdą funkcją trzeba odpowiednio zapanować, żeby nie wymknęła się spod kontroli i nie zdominowała ona reszty pomieszczenia. Z racji tego, że w strefie dziennej w dzisiejszych czasach występują tak wiele różnych funkcji, chociażby takich jak wypoczynek, codzienne posiłki, przyjmowanie gości, biesiady przy kominku, czy też oglądanie telewizji, zabawa z dziećmi, albo korzystanie z komputera. To jednak trzeba pamiętać o tym, że wszelkie funkcje nie mogą w sposób swobodny pływać w całej przestrzeni. Każda funkcja i tak wymaga pewnego kategoryzowania i mimo otwartości przestrzennej musi ona w pewnym sensie zostać zamknięta. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest wyodrębnienie poszczególnych funkcji.

Jak zaaranżować funkcje w strefie dziennej?

Wyodrębnienie poszczególnych funkcji jest naprawdę ciekawym, a do tego potrzebnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą się zdecydować na aranżacje otwartej strefy dziennej. Dlatego dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach jest zastosowanie chociażby czytelnego podziału na aneksy. Dzięki czemu rozdzieli się funkcje pokoju dziennego, które mogłyby do siebie nei pasować, a wręcz nawet ze sobą kolidować. Idealnym przykładem tego typu funkcji, które wymagają odpowiedniego rozdzielenia, dlatego że nie chodzą ze sobą w parze i nie może zapanować między nimi synergia to gotowanie oraz wypoczynek. Nie jest możliwe połączenie obu tych funkcji. Jednak bardzo możliwe jest tak zaaranżowanie przestrzeni, żeby obie funkcje mogły ze sobą współistnieć. Ponadto podział na aneksy bardzo często wynika z rozbudowanego kształtu pomieszczenia, czy też tego jak przebiega szlak komunikacyjny. Warto również przemyśleć zastosowanie zróżnicowanej posadzki, która mogłaby podkreślić zróżnicowane funkcje, które panują w tym wnętrzu.

Dużo osób również decyduje się na to, aby zastosować pewnego rodzaju rozwiązania połowiczne. Polegają one na tym, że zachowuje się niektóre fragmenty ścian, a do tego pozostawia się między nimi bardzo szerokie oraz otwarte przejścia. Można też wznieść niskie ścianki, czy też murku, które będa oddzielały aneksy. Taka aranżacja może zapewnić uczucie swobody, a przy tym na pewno uniknie się możliwego chaosu, który często występuje w zbyt otwartych przestrzeniach. Istnieje dużo sposobów aranżacji takiej przestrzeni. Każdy może podejść do tego indywidualnie.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!