Jak zaaranżować obszerną strefę dzienną?

Jak zaaranżować obszerną strefę dzienną?

Jak zaaranżować obszerną strefę dzienną?
15 grudnia
11:41 2014

W dzisiejszych czasach strefa dzienna to nieodłączny element wszystkich nowoczesnych wnętrz. Chcąc, czy nie chcąc zaczyna się ona coraz to bardziej rozwijać i pochłania sobą znacznie więcej przestrzeni niżeli kiedyś. Nowoczesna strefa dzienna pełni wiele funkcji. Jest ona miejsce rodzinnych posiłków, imprez organizowanych w gronie najbliższy, błogiego leniuchowania się, czy też realizowania swoich pasji. Tak samo jak życie cały czas się zmienia tak samo aranżacja wnętrza musi się do tego przystosować. Zmiany w stylu życiu oraz przyśpieszenie jego tempa odbiło się na tym, że w dzisiejszych czasach sposób w jaki organizuje się wnętrza mieszkalne uległ znaczącej zmianie. Jest to spowodowane chociażby tym, że wszystko powinno być jak najłatwiej dostępne. Mimo tego, że strefa dzienna się prężnie rozwija to jednak nadal jest ona oddzielona od strefy prywatnej i intymnej, która po prostu musi pozostać samej sobie. Jednakże strefa reprezentacyjna w większości domów już wecz całkowicie zniknęła, lub uległa zdecydowanemu ograniczeniu. Można powiedzieć, że stało się to wręcz całkowicie w opozycji do strefy kuchennej. Ponieważ dawniej zamknięta, odsunięta na drugi plan i gdzieś schowana z boku. Aktualnie cieszy się wielkim uznaniem i tak naprawdę strefa ta została pełnoprawną przestrzenią, a ponadto zyskała również na swojej estetyce chociażby przez to, że stała się znacznie bardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem. Również podobne zmiany zostały dokonane w aranżacji pomieszczeń, które dawniej były wydzielane ze względu na konkretne funkcje. Chociażby biblioteka, salon, czy też jadalnia aktualnie często są łączone w jedno.

Sposoby na pomysłowe zaaranżowanie strefy dziennej

Aranżacja strefy dziennej w głównej mierze zależy od jej układu oraz tego jak dużą powierzchnią do wykorzystania dysponują osoby mieszkające w domu, czy też mieszkaniu. Istnieje kilka rodzi strefy dziennych, która są zależne od kształtu oraz podziałów w niej występujących. Strefy dzienne można podzielić na:

Jednoprzestrzenną – Cechują się ona dosyć prostym oraz regularnym kształtem. Zaś jeżeli chodzi o podział funkcji, który jest w jej obrębie to następuje on w wyniku aranżacji przestrzennej, którą się wykonuje poprzez odpowiednie wykorzystanie umeblowania oraz wszelakich urządzeń, które można w niej znaleźć. Najczęstszą aranżacją, która ma na celu optyczne wydzielenie stref uzyskuje się chociażby poprzez zróżnicowane użycie posadzek, czy też specjalne akcentowanie granicy strefy przy pomocy odpowiednich mebli. W przypadku kuchni tego typu meblem jest najczęściej blat, zaś jeżeli chodzi o wydzielenie strefy jadalnianej to tam stosuje się zazwyczaj oddzielenie od strefy salonu przy pomocy niskiego bufetu. Jednoprzestrzenna aranżacja strefy dziennej jest w dzisiejszych czasach najbardziej popularną metodą aranżacji takiej strefy. Ponadto bardzo ciekawą zaletą tego typu aranżacji wnętrza jest możliwość uzyskania wrażenia bardzo dużej przestrzenności wnętrza, w sytuacji gdy tak naprawdę dysponuje się niewielką powierzchnią. Ponadto warto również pamiętać o tym, że tego typu wnętrze jednoprzestrzenne powinno być tak zorganizowane, aby każdy z domowników mógł w tym samym czasie zająć się innymi rzeczami, korzystając z tego jak różnorodna i funkcjonalna jest strefa dzienna.

Amfiladową – Można powiedzieć, że tego typu aranżacja wnętrza strefy dziennej ma charakter dosyć nieregularny oraz rozczłonkowany. Niektórzy ludzie twierdzą, że mimo wszystko cała aranżacja jest bardzo posegregowana, jeżeli chodzi o to co gdzie się znajduje. Ponieważ poszczególne funkcje strefy dziennej mają jasno określone miejsce w całej przestrzeni. Wydzielenie takiej skonkretyzowanej przestrzeni następuje najczęściej poprzez zastosowanie ściany, czy też innych elementów architektonicznych. Jednakże przejścia pomiędzy konkretnymi strefami są dosyć swobodne oraz szeroki. Są one bardzo często zaznaczone poprzez zastosowanie odpowiednich elementów konstrukcyjnych, chociażby takich jak nadproży, słupów czy też obramień otworów w ścianach. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju kompromis, albo jak kto woli rozwiązanie pośrednie pomiędzy strefą dzienną jednoprzestrzenną, a tradycyjną wizją, która zakłada przypisanie wszystkim funkcjom konkretnych pomieszczeń. Zastosowanie strefy dziennej amfiladowej pozwala uzyskać wrażenie intymności oraz kameralności poszczególnych części przestrzeni całej strefy dziennej, a przy tym zachowuje się otwartość oraz sporą dawkę swobody.

Zamkniętą – Jest to najbardziej tradycyjna i powszechnie znana wszystkim ludziom. Występuje tutaj podział na niezależne pomieszczenia, która mają swe jasno określone funkcje. Można powiedzieć, że w porównaniu z innymi rozwiązaniami jest to układ bardzo sztywny i dla wielu osób zapewne nieco ograniczony i przestrzały. Mimo wszystko jego zaletą na pewno jest fakt, że posiada wyraźne podzielenie na strefy czynności oraz możliwość jasnego oddzielenie konkretnych funkcji. Dodatkowo w taki sposób na pewno unika się wszelkiego rodzaju dolegliwości, które występują w strefie otwartej. Chociażby możliwe uczucie chaosu, czy fakt, że jedna strefa przyćmiewa swoją wielkością drugą. W przypadku otwartych stref dziennych dosyć sporym problemem dla ludzi jest to, że często kuchnia w połączeniu z salonem tak naprawdę przeważa w tym połączeniu, mimo iż jest znacznie mniejszą strefą. Ponadto można również zastosować nieco kombinacji i przykładowo zastosować otwartą przestrzeń pomiędzy kuchnią i jadalną, a salon oddzielić, czy zastosować inny wariant. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę największym problemem strefy zamkniętej jest to, że wymaga ona znacznie więcej miejsca, niż strefa otwarta.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!