Jak zaaranżować salon w stylu klasycznym?

Jak zaaranżować salon w stylu klasycznym?

Jak zaaranżować salon w stylu klasycznym?
26 stycznia
12:33 2015

Styl klasyczny ciągle nie traci na znaczeniu wśród aranżacji wnętrz. Nadal jest często stosowanym rozwiązaniem przez bardzo wiele osób. Mimo wszystko w dzisiejszych czasach trudno stwierdzić co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem. Jednak wiadomym jest to że obojętnie co to jest to powinno to łączyć elegancje, wygodę oraz dobry smak. Ze słowem klasyczny, w dzisiejszych czasach łączy się zazwyczaj nieco inne słowo, które opisuje wystrój wnętrza, czyli ponadczasowy. Styl klasyczny jest ciekawą aranżacją, ze względu na to, że większość osób naprawdę dobrze się w nim odnajduje. Wynika to głównie z tego, że wiele osób po prostu lubi ciepłe barwy oraz naturalne materiały, które dodają wnętrzu bardzo przytulnej atmosfery. Styl klasyczny w odróżnieniu do innych stylów wnętrzarskich ma to do siebie, że nie podlega wpływom mody i nie nudzi się tak szybko inne. Jest on dobrą opcją dla wszystkich osób, które cenią sobie stabilność, ale również dla takich, którzy chcą zaaranżować wnętrze swojego mieszkania, czy też domu w w bezpieczny sposób. Zwłaszcza jeżeli ceni się elegancki wygląd, który jednocześnie jest bardzo przyjazny. Styl klasyczny bardzo dobrze odnajduje się w aranżacji wnętrza w sytuacjach, gdy w domu mieszka duża rodzina. Wtedy podkreśla on znacząco tę wieź, która panuje w tym domu.

Czym jest styl klasyczny?

Styl klasyczny przez wielu ludzi jest całkowicie odmiennie pojmowany. Wynika to głównie z tego, że kraje chociażby Europy, jak i innych kontynentów rozwijały się na swój sposób. W Europie ten styl rozwijał się od okresu starożytność, przewijając się później przez niezależne wieki i od chwilowych mód. Jednak to co dzisiaj znamy pod pojęciem stylu klasycznego można powiedzieć, że ma swoją genezę jednak bardziej w XVIII wieku. Styl klasyczny wywodzi się jak sama nazwa wskazuje z klasycyzmu, który ten z kolei był odpowiedzią na zbyt swawolne rokoko. W dzisiejszych czasach za wnętrza klasyczne uznaje się z reguły takie style jak angielski, czy też eklektyczny W polskiej architekturze klasycznej projektanci często odwołują się do stylistyki szlacheckich dworków. Mimo wszystko obojętnie jak spojrzy się na tę sprawę. To trzeba wiedzieć, że wnętrza klasyczne łączy tak naprawdę pośrednie odwołanie do zasad, które obowiązywały w sztuce starożytnego Rzymu oraz Grecji. Chodzi tutaj o takie zasady jak harmonia, prostota, umiar oraz powaga. Cechami charakterystycznymi dla tego stylu są również chociażby usystematyzowanie elementów rozmieszczonych niezwykłe starannie oraz co jest bardzo ważne w tym stylu to klasyczne proporcje. Wielu architektów zwraca specjalną uwagę na fakt, że klasyczne wnętrza muszą być zaaranżowane w sposób bardzo symetryczne oraz zrównoważony. Chociażby wszelkiego rodzaju wnęki, w których ustawione są przedmioty musi być zrównoważona do takiej samej wnęki, którą powinno się znaleźć po stronie przeciwnej. Tak, aby w całym pomieszczeniu panowała symetria.

Jakich materiałów używać do aranżacji wnętrza klasyczne?

Gdy aranżuje się salon w stylu klasycznym trzeba wiedzieć, że odpowiednia kolorystyka oraz użyte materiały wysuwają się w tej koncepcji ewidentnie na piedestał. Styl ten tak naprawdę jest wyrażany poprzez dobranie odpowiednio stonowanej kolorystyki. Czerpie on dużo z kolorystyki z palety brązowej, beżowej, kremowej, białej, czy też szarej. W przypadku tkanin, które są używane w tymże stylu sytuacja wygląda zgoła odmienne. Dokładniej można powiedzieć, że gama barw w tym przypadku nieco się powiększa. Między innymi o takie kolory jak niebieski, turkusowy, i zielony. Warto również zauważyć, że złoto oraz srebro również są stosowane w aranżacji wnętrza w stylu klasycznym. Jednakże aranżacja tego, że stylu stosuje te kolory jedynie w dosyć małych dawkach. Mimo tego, iż są to kolory bardzo ciekawe, to jednak projektant musi unikać efektu jarmarczności. Zbytnie wyeksponowanie tego typu kolorów może być bardziej tandetne, niżeli gustowne. Zaś jeżeli chodzi o stosowane materiały to w głównej mierze kładzie się tutaj nacisk na elementy naturalne, solidne i dobre jakościowo. Bardzo często stosuje się szlachetne gatunki drewna, kamień, perskie dywany, czy też skórę. Istotnymi elementami wykończenia, które nadają bardzo ciekawą atmosferę tegoż, że wnętrza są tapety oraz tkaniny, których najczęściej używa się w dosyć jasnych oraz pastelowych kolorach, do tego stosuje się również drobne oraz nienarzucające się wzory.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!