Zasady projektowania salonu, które musisz znać

Zasady projektowania salonu, które musisz znać

Zasady projektowania salonu, które musisz znać
06 marca
11:07 2015

Jak zapewne większość osób zdaje sobie sprawę projektowania salonu nie należy wcale do najłatwiejszych rzeczy. Mimo tego, iż jest to pomieszczenie, które funkcjonuje w domach, czy mieszkaniach od wielu lat. To jednak jego odpowiednia aranżacja wcale nie jest prostą sprawą. Ponieważ projektując salon trzeba uwzględnić przede wszystkim wszystkie potrzeby domowników, którzy będą z tegoż, że salonu korzystać. Dlatego też trzeba sobie odpowiedzieć chociażby na kilka bardzo znaczących pytań. Takich jak; Czy salon w domu ma być miejscem, które będzie przestronne? Czy kuchnia połączona z salonem to dobre rozwiązanie? Trzeba zapoznać się ze wszystkimi zasadami związanymi z projektowaniem wnętrz salonu. Ponieważ salon musi spełnić potrzeby wszystkich jego mieszkańców, w równy i odpowiedni sposób. Tak aby nikt nie był zawiedziony. Trzeba tego pilnować. Ponieważ salon nie jest pomieszczeniem, które remontuje się zbyt często. Dlatego po aranżacji salonu trudno wygospodarować miejsce, na miejsce, czy też sprzęt przeznaczony dla konkretnego domownika. Trzeba to wszystko zrobić na samym początku, w momencie gdy planuje się już aranżacje tegoż, ze wnętrza.

Czy salon powinien być wizytówką domu?

Salon jako pomieszczeni ma to do siebie, że nie tylko pełni jest pomieszczeniem, które służy domownikom. Jest to też miejsce, które pełni funkcje reprezentacyjną. To właśnie w salonie przetrzymuje się gości. Dlatego też trzeba się postarać o to, aby mieli oni na czym zawiesić oko. Wszystko w salonie powinno prezentować się w sposób wspaniały i przepiękny. Tak, aby wszyscy gości byli wręcz nim zachwyceni. Dodatkowo salon też musi być funkcjonalny i wygodny. Ciekawy sposobem aranżacji salonu jest zastosowanie chociażby długich osi widokowych oraz dobrze wyeksponowanych dekoracji. Mogą to być przeróżne przedmioty, które według Ciebie są bardzo estetycznie i chciałbyś się nimi pochwalić zresztą osób, które będą Cię gościć w Twoim salonie. Mogą to być chociażby zdjęcia Twojej rodziny, albo mogą być to obrazy, albo inspirujące i innowacyjne grafiki. Możliwości jest naprawdę bardzo wiele. Jednak dobranie dekoracji powinno być w głównej mierze zależne od tego w jakim stylu zaaranżujesz swój salon. Ponieważ tradycyjne obrazy powinny być stosowane w stylach bardziej klasycznych. Zaś nowatorskie grafiki w stylach nowoczesnych.

Aranżacja salonu w największym pomieszczeniu?

Rozmiar salonu powinien być na tyle duży, aby wystarczył dla przewidywanej liczby użytkowników. Jednak nie powinien być zbyt wielki, żeby nie straszył pustką. Im większa rodzina, tym salon również powinien być większy. Jednakże nie ma sensu zbytnio przesadzać. Jeżeli salon jest duży to warto go połączyć z jadalnią. Wtedy będzie bardzo dobre i zgrabne połączenie, dzięki któremu uzyska się naprawdę ciekawy efekt. Warto również pamiętać, że to tak naprawdę przy stole spędza się większą część czasu, gdy przygotowuje się posiłki. Ponadto według zasad projektowania optymalny salon ma powierzchnię od 20 do 25 metrów kwadratowych. Wtedy można stworzyć wystarczającej wielkości przestrzeń, na której będzie można ustawić w swobodny sposób kanapy i fotele, które będą mieściły się w centrum pokoju. Zaś połączenie salonu z jadalnią, czy też kuchnią powiększy jego przestrzeń w sposób fizyczny. Ponadto domownicy będą mieć wtedy znacznie więcej możliwości wyboru oraz swobody w działaniu. Ponieważ będą mogli korzystać ze wspólnej części domu, a mimo wszystko zajmować się różnymi rzeczami. Warto również zastanowić się nad tym czy dobrym rozwiązaniem nie było chociażby otwarcie takiego salonu na schody. Ponieważ da to poczucie przestronności, a do tego powiększy salon w sposób optyczny.

Salon otwarty na ogród

Można powiedzieć, że z praktycznego punktu widzenia połączenie domu z ogrodem powinno mieścić się w strefie jadalni. Jednakże prawda jest taka, że mało co zastąpi widok swojego ogrodu z kanapy w salonie przez przeszklenie. Jednak warto zadbać o to, żeby umieszczone w salonie jedne z drzwi kończyły jeden korytarz, czy jak kto woli ciąg komunikacyjny, albo po otwarciu łączyły kanapową wyspę wprost z ogrodem. Ponadto otwarcie dużego okna, albo drzwi balkonowych w sytuacji, gdy jest bardzo sprzyjająca pogoda może dać wrażenie przebywana na zewnątrz, mimo tego, że jest się wewnątrz i przesiaduje się wygodnie w swoim ulubionym fotelu.

0 komentarzy

Brak komentarzy! Napisz komentarz!

Napisz komentarz!